A titokzatos PC-guru

Nem mindennapi egyéniség. A számítógépek nagy barátja, az informatika professzora. Nekem első pillanatra ami feltűnt vele kapcsolatban, hogy az olykor „elvarázsolt” karakter mögött micsoda tájékozottság, világlátás, általános műveltség van. Nem a szavak embere, de amikor belekezd, üzenete, mély mondandója van minden gondolatának. Jellegzetes humorral bír, amely egyre elementárisabb erővel tör sok esetben felszínre. Megbízható, segítőkész jellem, mindenről van véleménye. Nyitott szemmel jár, sokszínű, számos érdeklődési területtel bíró férfi. Reakcióidőben, gyorsaságban sosem lesz egy Usain Bolt, de mindig, minden helyzetben lehet rá számítani. Nehezen nyílik meg, de akit megkedvel, azt szívesen fogadja bizalmába.

 

Kedves Olvasóink!

Vendégszoba rovatunk februári vendége nem más, mint Gönczi Gyula, iskolánk egyik rendszergazdája. Ebben a hónapban vele beszélgettem a múltról, munkáról, családról, vallásról, világnézetről és még számos érdekes dologról. Olvassák szeretettel a vele készült beszélgetést!

Érdemes.

 

Iskolánk Suliblogjának Vendégszoba rovatában rendszeresen igyekszünk minél színesebben bemutatni egy-egy iskolai dolgozót. Sokat gondolkodtál rajta, hogy elvállald a felkérést?                    

Igen. Egy interjú humán beállítottságú embernek könnyebben megy. Nem igazán vagyok a szavak embere. A humán tárgyak közül csak a történelmet és a matematikát kedveltem. Az utóbbiról is csak az egyetemen tudtam meg, hogy humán tárgy, ami leginkább a filozófiával rokon. Az előbbi leginkább a középiskolai történelemtanárnak köszönhető, mert egyetemi színvonalú előadásokat tartott és a történelmet térben időben és párhuzamosan zajló eseményekként mutatta be. Összefüggésekkel és logikusan.

Kezdjük egy kis időutazással. Milyen gyerek voltál néhány évtizeddel ezelőtt, hogyan élted meg azt az időszakot?

Átlagos tanuló voltam. A matematika volt az a tárgy, ami jobban ment, mint a többi. Néhány versenyen is részt vettem, de nem értem el kimagasló eredményeket. Zárkózott és bátortalan voltam. A számítástechnikával 6-7. osztály körül találkoztam. Megtetszett, ezért ilyen jellegű középiskolába jelentkeztem. Ezután egyetemen is informatikát tanultam.

Az iskolában nap mint nap nyitott szemmel járva, mi a véleményed? Szerinted néhány évtizede volt, vagy 2021-ben jobb gyereknek lenni? Miért?

Vannak dolgok, ami miatt jobb manapság gyereknek lenni, és vannak, amik miatt nem. Jobbak a technikai feltételek. Valamint az ismeretanyag is nagyobb. Jobban odafigyelnek a különböző speciális tanulási zavarok kezelésére, és az egyéb, pl. genetikai problémák időben történő felismerésére és kezelésére. Ugyanakkor a technikai fejlődés sok egyéb problémát is hozott magával, ami korábban nem létezett, vagy nem volt ennyire nagymértékű. A számítógép használatából eredően egyre kevesebbet írnak az emberek, és így a finommotorika sem fejlődik annyira. Figyelemzavarok is jelentkezhetnek, miután a technikai eszközökön sokkal intenzívebb ingerek érik a fiatalokat. A közösségi média befolyásoló erejével szemben egy felnőtt, érett személyiségnek is meg kell küzdenie, de egy, még fejlődő személyiségnek, egy gyereknek ez sokkal nehezebb. Segítség nélkül akár lehetetlen is.

Mi volt az a dolog, amit gyerekként a szüleidtől legfontosabb útravalóként kaptál a nagybetűs élettel kapcsolatosan?

Nincs ingyen kenyér. Amit ingyen kapunk, azért is valaki megdolgozott.

Mindig nyugodtnak, kiegyensúlyozottnak tűnsz, olyan embernek, akit nehéz kihozni a sodrából. Sokan zárkózottnak gondolnak, de én tudom, hogy azoknak az embereknek, akikben megbízol, könnyen meg tudsz nyílni. Gyerekként is ilyen visszafogottnak tűntél? Mi volt a legnagyobb csínytevés, amit anno elkövettél?

Persze nyugodt, de azért egy hisztis gyerek képes feszegetni a határokat. Kimondottan szándékosan elkövetett csínytevésre nem emlékszem. Gyerekkoromban egyszer le akartam venni egy dolgot a konyhaszekrény - ami két részből állt - tetejéről. Már nem emlékszem pontosan a részletekre, de valahogy sikerült a szekrényt elborítani. Nekem nem esett bajom, de a szekrény tartalmának többsége nem maradt épen.

Milyennek kell elképzelni, amikor dühös vagy?

Nem szeretem a háborúskodást, veszekedést, konfliktusos helyzeteket, kapcsolatokat. Amennyire lehet, igyekszem ezeket kerülni. Vannak azonban esetek, amikor szükséges felvállalni a konfliktusokat is. Ezek kihozhatnak a sodromból. Ezeket viszont nem szeretem és igyekszem minél előbb kikerülni ezekből a helyzetekből. Legjobb ezekben a szituációkban, ha nem az érzelmeivel, hanem az eszével reagál az ember. De ezt még tanulni kell.

Napi szinten szembesülhetsz jártában-keltében azzal, hogy nem mindig zökkenőmentes a pedagógusok élete. Szerinted miben más a jelenlegi oktatás annál a rendszernél, amiben te is tanulhattál? Miben másabbak a mai gyerekek?

A mai oktatást az ultraliberalizmus jellemzi. Ahogy a mondás tartja: jóból is megárt a sok. A korlátlan szabadság legalább olyan káros, mint a túlzott szabályzás. A tekintélyek eredendően a jó jutalmazására, a rossz megbüntetésére vannak kitalálva. Ilyen tekintélyek a szülők, a tanárok, a rendőrök, a különböző vezetők stb. Nekik kellene példát mutatni és irányt, viszonyítási alapot. Nagyapáink idejében az emberek tisztelték a tanárokat, a szülőknek is volt tekintélyük. Ezzel sajnos voltak visszaélések is. Ami elítélendő. Ellenben manapság a tekintélyektől elveszik az eszközöket a rossz megbüntetésére, és nem a jó dolgokat jutalmazzák, hanem a rosszakat. Így a fiataloknak nincsenek helyes példaképeik és nem kapnak sikeres életvezetéshez megfelelő tanácsokat. A közösségi média nem értett értelmes embereket nevel. Régebben még a mesék is másabbak voltak. Tanítani próbáltak. Megmondani mi jó és mi rossz. Nem voltak korántsem tökéletesek. De manapság még a mesék is elsősorban csak szórakoztatásról szólnak. Ráadásul mindenféle ideológiákkal is átszövik. Pl. fellázadni a szülőkkel, tanárokkal, rendőrökkel szemben sem ritka dolog. Régebben ennek a következményeire is jobban felhívták a figyelmet.

Köztudott, hogy rendszergazdaként dolgozol iskolánkban. Mikor, hogyan jött a felkérés, hogy érzed magad Hajdúsámsonban?

2013 nyarának végén iskolakezdés körül az iskola gazdasági vezetője keresett meg, hogy rendszergazdát keres az iskola. Tudta, hogy én is informatikával foglalkozom, s  érdeklődött, nem lenne-e kedvem hozzá. Szeptember közepén kezdtem. A város egy kisváros. Ennek ellenére az iskolája elég nagy. Így az informatikai rendszere se kicsi, tehát lehet találni mindig szakmai kihívásokat.

Személyesen állíthatom, hogy bármikor bármi segítségre volt szükségem, egyből ugrottál, szerintem ezt mások is megerősíthetik. Tehát a segítőkészséget nagyon pozitív tulajdonságodnak tartom. Te milyen tulajdonságodat emelnéd ki leginkább, melyikre vagy a legbüszkébb?

Egy eléggé pesszimista hozzáállás jellemezte a családi légkört gyerekkoromban. A rosszat könnyű volt mindig észrevenni. Ezt igyekszem ledolgozni. Vannak már eredményeim ezen a területen, de még nem tökéletes, ezért ilyenen még nem gondolkoztam.

Hogyan, mikor kezdődött az érdeklődés a technikai dolgok irányába? Úgy érzed, azzal foglalkozol, amivel már jóval korábban is szerettél volna?

A matematika már alsótól kezdve érdekelt, az informatika felsőben. Igazából, ha nem ez lenne a munkám, akkor is ilyesmivel foglalkoznék hobbiként. Tehát mondhatjuk, hogy a munkám a hobbim, vagy a hobbim a munkám.

Mi jelenleg a legközelebbi célod, amit szeretnél megvalósítani?

Szeretnénk kertes házba költözni.

Van-e olyan terület, képesség, amiben mindenképp fejlődni szeretnél a közeljövőben?

Az informatika egy elégé dinamikusan fejlődő terület, ezért nem nagyon lehet megállni. Képezni kell magunkat folyamatosan.

Szép családod van, büszke családapaként éled az életedet. Könnyű összeilleszteni a munkát a magánélettel? Mit jelent számodra a család? Megosztanál róluk néhány gondolatot az olvasók részére? Hogyan változtatta meg a házasság és a gyereknevelés az életedet?

Az iskola egy viszonylag családbarát munkahely. Kötött munkaidővel. Előző munkahelyemen több műszak volt, éjszakai is. Az nem volt családbarát. A család egy nagyon ősi intézmény, ami minden társadalom alapja. Ha a családok egészségesek, a társadalmak is azok. Ha a családok betegek, a társadalom is beteg. Az utóbbi évtizedekben a családot nagyon sok támadás érte. A család az a hely, amivel az ember élete során legelőször kerül kapcsolatba, és ahol felnő. Ezért nagyban befolyásolja az ember személyiségének kialakulását. Az élethez való hozzáállását, és sok egyéb mást. A család egy felnőtt nő és egy felnőtt férfi szövetségkötésén alapszik, amely biztosítani tudja a gyerekek számára is a kiegyensúlyozott fejlődés lehetőségét és nem utolsósorban a házasság sikerét is.

Ahogy már korábban említettem, aki nem ismer, zárkózott embernek gondolhat. Sok barátod van? Mi alapján választasz magadnak barátot?

A barát egy igazán különleges személy, akire az ember sok mindent rá mer bízni kölcsönösen. Ilyen emberből nem sok van. Én se tudnék sok ember számára eléggé megbízható lenni, ezért sok barátom nincsen.

Mit csinálsz legszívesebben szabadidődben? Van-e valamiféle különös hobbid?

Szeretek sétálni a szabadban vagy túrázni, de mivel a fiam még kicsi, manapság erre ritkán van lehetőség.

Szerepel-e jelenleg valamiféle dolog a bakancslistádon?

A bakancslista arról szól, hogy mit szeretne az ember tenni halála előtt. Én nem szeretnék meghalni. :)

Ha valamit szeretnél elérni, küzdesz a megvalósulásáig vagy képes vagy feladni a dolgokat?

Küzdök, de van azért még miben fejlődni. A reménység az, ami ebben leginkább segíteni tud.

Néhány évig iskolánk felnőtt focicsapatának aktív tagja voltál. Mit jelentett számodra ez a közösség? Van-e kedvenc csapatod, ha igen melyik? Ha röviden kellene megfogalmazni, mit jelent egyébként számodra a sport?

Az egyik humorista fogalmazott egyszer úgy, hogy az ember 30 éves korig garanciális, addig akár a "feje is újra nő". Utána viszont folyamatos gondozást igényel az egészség megőrzése. Magyarországon ennek nincs túl nagy hagyománya. A sport ebben tud segíteni. Mivel nincs igazán tehetségem a focihoz, ezért leginkább a testmozgás egyik legjobb módjának tartom. Kedvenc csapatom nincsen. Nézni sem szoktam. Számomra jobb csinálni, mint nézni.

Úgy tudom kerékpározni is szeretsz. Ez mennyire komoly hobbi, vannak esetleg kitűzött célok ezen a területen?

Kisvárosban nőttem fel. Tömegközlekedés és autó híján, csak a kerékpár volt az egyetlen alternatíva. Másfelől ez is az egészséges életmód kialakításához segít hozzá.

Mennyire fontos számodra, hogy tájékozott légy a világ dolgaival kapcsolatban?

Az mindig fontos, hogy tudjuk, mi zajlik körülöttünk és mi épp hol vagyunk. Honnan jöttünk és merre tartunk. Ha nem vagyunk ezzel tisztában, csak sodródunk az árral és az nem sok jóra vezet.

Van-e kedvenc filmed, könyved? Ha igen, mik azok? Mi volt a legutóbbi igazán tartalmas olvasmányélményed?

Azok a filmek, könyvek tetszenek leginkább, amik nem pusztán fikción alapulnak, hanem egy valós történetet dolgoznak fel. Van valami mondanivalójuk és értéket is képviselnek.

Hogyan hat rád a jelenlegi vírushelyzet? Mit gondolsz, mikor térhetünk vissza legkorábban a normál, megszokott életünkhöz?

Olyan, mint volt nem valószínű, hogy megint lesz. A vírust nem tudják kiirtani. A vírussal szembeni minél nagyobb immunitás tudja a vírushelyzetet megoldani. Ellenben a vírusra hivatkozva nagyon sok mindent meg akarnak változtatni és teszik is a világban, ami miatt a vírushelyzet után egy teljesen más világ várható.

Szeretsz moziba, színházba járni? Ha igen, milyen darab volt rád utoljára nagy hatással?

Színházba nem igazán. Moziba ritkán. Már csak azért sem, mert nehéz nézhető filmet találni. Sok film csak a szórakoztatásról szól, ezért túl nagy hatással sem tudnak lenni. A Saul fia viszont többek között viszont rendelkezett mondanivalóval és hatással is volt rám.

Otthonosan mozogsz a konyhában? A feleséged örvendezhet olykor valamiféle Gyula-féle specialitásnak?

Mindenféle palacsinta specialitással tudok szolgálni. Csak előbb beülünk az autóba és elmegyünk az étterembe.

Van-e kedvenc ételed, italod? Mennyire vagy édesszájú?

Több is van, nehéz lenne egy kedvencet kiemelni. Szeretem az édességet.

Szoktál-e néha alkoholt fogyasztani, ha igen mit?

Ritkán: bort.

Fontos szerepet játszik életedben a vallás, a hit. Hogyan tudnád megfogalmazni, miben hiszel igazán, mit jelent számodra az istenhit? Van-e valamiféle életfilozófiád, ami mentén éled az életedet? Ha igen, mi az?

Szerintem a vallás és a hit két különböző dolog. Ráadásul hitből is sokféle van. Bizalmon vagy félelmen alapuló. Vak vagy meggyőződésből fakadó. Istene mindenkinek van. Az ókori emberek legalább bevállalták ezt, és nevükön nevezték. Van aki számára a család, van aki számára a munka és még sorolhatnánk, kinek mi az isten. Az amitől/akitől várja az ember a megoldást. Minden emberben születésétől kezdve kialakul egy kép a világról. Ezt nevezzük világképnek. Sokféle világkép van. Ezek sokszor egymásnak ellentmondóak is. Ebből kifolyólag minden világkép a világról, a valóságról különböző mértékben ad csak hiteles képet. Ugyanakkor a világkép minden döntésünket befolyásolja. Szerintem a bibliai világkép adja a leghitelesebb képet a valóságról. Eszerint a világkép szerint az ember Isten képére és hasonlatosságára lett teremtve és nem Istennek. Az ember, amikor fellázadt Isten ellen elhitte, hogy Isten lehet, minden problémára megoldást tud adni, Isten nélkül is életben tud maradni. Ezek eddig sem sikerültek és ezután sem fognak. Ez a lépés viszont emberileg visszafordíthatatlan lépés volt, amely egy folyamatos romlás és bomlás folyamatát indította el. Aminek a vége, minden ember számára a halál és Istentől való örök elválasztottság. Ha Isten nem tett volna lépéseket ezzel szemben, ez így is maradt volna. De Isten meg akarja menteni az embereket és ezért lehetőséget biztosít minden ember számára, hogy dönthessen másképp. Az első emberpár "tudatosan" lépett erre az útra, és mivel ez a döntésük minden leszármazottjukra is kihatott, így minden ember ezen az úton jár. Ez azért van, mert a lázadással az ember természetébe is bele- kerül a romlás. Aminek következménye az emberek rossz tettei. Isten ezt a rossz természetet akarja kicserélni az emberben. De csak azok számára teszi ezt meg, akik beismerik, hogy hibáztak, és tényleg nem jó a természetüket szükséges kicserélni. Itt van a legnagyobb különbség a bibliai hit és a vallás között. A vallások arra helyezik a hangsúlyt, hogy az ember mit tegyen, hogy helyrehozza a helyrehozhatatlant. Pedig Isten már mindent megtett a helyrehozáshoz, nekünk csak elfogadni kellene és a lázadással felhagyni. Meg kellene bíznunk benne. Igazából kezdetben a lázadással a bizalom rendült meg Isten és ember, ember és Isten között. Ennek kell helyreállnia. Életfilozófia? Szeresd embertársad, mint saját magad. Ezt túl sokszor hallottuk már, hogy az üzenetét megértsük. Viselkedjünk úgy a másik emberrel, mintha az a másik ember mi lennénk. Magunkat nagyon ritkán bántjuk, ítéljük el, sértjük meg. Ha mindenki így tudna élni akkor a rengeteg háború, veszekedés, irigység mind megszűnne. Ezt azonban csak Istennel együtt lehet megvalósítani.

Magyarország mely területén élnél a legszívesebben?

Alföldön nőttem fel és élek most is. A hegyekben is és a Balaton- partján is el tudnám képzelni az életet.

Van-e olyan hely a világon, ahová mindenképp szeretnél a közeljövőben eljutni?

Ha nem is a közeljövőben, de egyszer Izraelt megnézném. Egy nagyon innovatív és érdekes ország.

Szeretsz egyébként utazni? Merre jártál legutóbb hazánkon kívül?

Igen. Varsóban. Érdekes város. Miután a náci Németország és a Szovjetunió szó szerint porig rombolta, újjáépítették. Az óvárosi részt festmények, fotók alapján restaurálták. A többi része modern felhőkarcolós épületekből áll. Valamint van egy parkos része. Hasonló, mint a Nagyerdő Debrecenben, csak sokkal nagyobb.

Mit gondolsz a jelenlegi társadalmi viszonyokról a világban? Szerinted ez a túlzott globális fejlődés jó irányba viszi az emberiséget?

A történelem tanúsága szerint, amikor a hatalom egy csomópontban egyesült jellemzően egy kis csoport vagy egy diktátor kezében, nem igazán jó dolgok forrása volt. Jelenleg a pénz, a hatalom egy szűk réteg kezében összpontosul. Ráadásul már az országhatárok sem jelentenek korlátot. Tehát ez a szűk réteg az egész világot akarja irányítani. Megmondani ki miben higgyen, hogyan öltözködjön, miről mit gondoljon. Még az emberek beszédét is korlátozni akarják. A maszkviselés mindamellett, hogy egészségügyi szempontból szükséges, szimbolikus jelentéssel is bír. Azt 1984 orwell-i világában vezették be, amivel átírták a szavak jelentését ezzel megváltoztatva az emberek gondolkodását. Az, amit manapság tesznek a nemi identitást kifejező szavakkal, ugyanilyen természetű dolog. Ráadásul az amerikai választások egyik tanulsága, hogy még a világ vezető hatalmának vezetője sincs biztonságban ettől. Őt is képesek elhallgattatni, közösségi médiából kitiltani.

Ha teljesülhetne egy kívánságod egy héten belül, mire vágynál leginkább?

Hogy a következő héten kettő teljesülhessen. Így minden héten kívánhatnék egy dolgot. :)

Tudomásom szerint szereted a kirakókat, a puzzle játékokat is. Hány darabos volt az eddigi legnagyobb, amit kiraktál? Ha az életed egy hatalmas puzzle lenne, mit gondolsz, hány darabot kellene még beilleszteni a teljes boldogsághoz?

Igazából a feleségem szereti a klasszikus értelemben vett kirakókat. Én csak besegíteni szoktam neki. Az eddigi rekord 3000 db-os volt. Ugyanakkor időnként kisebb számítógépes programokat is próbálok fejleszteni, ami szintén olyan, mint egy kirakó.

 

Köszönöm a beszélgetést!

Módis Tamás