Interjú Igazgató Úrral

A 2020-as év mindenki számára nehéz volt, hiszen be voltunk zárva, nem mehettünk közösségbe, ami eléggé kellemetlennek bizonyult. Remélhetőleg 2021 más lesz és vége lesz a koronavírus-járványnak.

Kedves Olvasók! Ebben az interjúban iskolánk igazgatójának, Bujdosó Tibor Úrnak a véleményét olvashatják, aki arról beszél, milyennek látta az előző évet s mit kíván 2021-re.

Hogyan tekint vissza erre a nem mindennapi 2020-as évre igazgató bácsi?

Nem volt egyszerű év, nagyon sok nehézség volt, egyértelműen a koronavírus megváltoztatta a helyzetünket, de annak örülök, hogy sok erőfeszítés és sok-sok nehézség árán mégis eredményes évet zártunk. Ez köszönhető a tanárok munkájának és szerencsére a diákok is nagyszerűen álltak hozzá ehhez a megváltozott helyzethez.

Mik voltak ön szerint a tanulságai a tavasszal bevezetett digitális oktatásnak?

Legfőképpen nagy tanulság, hogy mekkora értéke van a közösségnek. Ezt látni lehetett a diákokon meg a kollegákon is, hogy hiányzott nekik a közösség, amikor nem voltak itt. Az mindenképpen nagy tanulság, hogy amikor lehetőségünk van közösségben lenni, az mégis csak egy nagyon jó dolog, és ezt nagyon jó megbecsülni. Másrészt a digitális oktatás nagyon sok kihívás elé állított bennünket. Rengeteg új dolgot kellett megtanulni a kollégáknak is, a diákoknak is, de tanulság volt számomra, hogy a kollegák is nagyon elkötelezetten végzik a munkájukat, és a szorgalmas diákok is nagyon szépen helyt álltak annak ellenére, hogy nem voltak itt az iskolában.

Hogyan látja igazgató úr ezt a vírushelyzetet, hogyan lehet belőle kiszabadulni?

Jó lenne minél hamarabb, de az mindenképpen reménykeltő, hogy van vakcina, védőoltás. Bízunk benne, hogy ha sokan bevállalják az emberek az oltást, elérjük azt az oltási százalékot, ami szükséges a nyájimmunitáshoz, s akkor hamar túl lehetnénk rajta.

Mi az, ami önnek személy szerint legjobban hiányzott a tavalyi esztendőben?

A diákoknak a jelenléte. Nem tudtuk olyan módon folytatni a munkát ahogy szeretjük, hiányoztak azok az iskolai programok, rendezvények, amik mindig nagy élményt jelentenek.

Fogadkozós típus? Szokott-e újévi fogadalmakat tenni?

Alapvetően nem szoktam fogadalmakat tenni. Nyilvánvalóan mindig értékelem és próbálom a tanulságokat levonni az elmúlt évből, s ennek kapcsán próbálok változtatni, új célokat kitűzni, de alapvetően fogadkozni nem nagyon szoktam.

Régebben sem fogadkozott?

Nyilván fiatalként voltak olyan időszakok, amikor tettem bizonyos fogadalmakat, de hamar rájöttem, hogy nem biztos, hogy a fogadalmakkal tudok nagy változásokat elérni, mert nem mindig sikerült ezeket megtartani. Tehát alapvetően most már inkább máshogy tervezem a dolgaimat. 

Milyen céljai vannak magánemberként az új esztendőben?

Szeretnék utazni, megint kirándulni, sajnos most a járványhelyzet miatt kevesebb lehetőségünk volt elutazni, én nagyon szeretek túrázni, szeretek a családommal kirándulni, de most ezek elmaradtak. Szeretném, ha feloldanák a közeljövőben a korlátozó intézkedést és el tudnánk menni több helyre, különösen Magyarországnak nagyon sok olyan területe van, amit szeretnék megnézni.

Több munka lesz-e az iskolában jövőre, stresszesebbek lesznek-e a mindennapok? Ha igen, miért?

Folyamatosan változnak a dolgok, új és új területeken kell helyt állnunk. Most a középiskola kapcsán, a szakképzés kapcsán vannak új feladatok, új tennivalók, amelyekkel foglalkozunk. Próbáljuk mindegyiket megoldani és reméljük, hogy szépen alakulnak majd a dolgaink.

Milyen célokat fogalmazott meg az előttünk álló időszakban, a második félévben, az iskolával kapcsolatban?

Most nagyon szeretnénk, ha helyreállna a rend, tehát hogy a középiskolákban véget érjen a digitális oktatás. Illetve örülnék neki, ha jól sikerülne a diákoknak a beiskolázása, hogy a 8. évfolyamosok abba az iskolába kerülnének, amit választottak. Bízunk abban, hogy a tanulmányi eredmények is folyamatosan javulnak, és azt is nagyon szeretnénk, amire már tavaly jó példa volt, hogy nagyon sokan szépen szerepeljenek tanulmányi versenyeken s egyéb megmérettetéseken. Szeretnénk, ha a 2. félévben is sok szép siker születne.

Sikerült megvalósítani az I.félév céljait? Mik voltak a legfontosabbak?

Részben sikerült, részben nem. A járványhelyzet nagyon sok mindent felülírt. A tervezett közösségi programjaink, a tervezett rendezvényeink közül sok minden elmaradt, de ettől függetlenül azért bízom benne, hogy meg tudjuk később valósítani őket. Továbbra is nagy célunk, hogy a tanulmányi eredményeinket javítsuk és az, hogy a diákok szépen teljesítsenek, szépen fejlődjenek. Bízom benne, hogy sok minden szépen alakul majd a jövőben.

Hogyan látja, a gyerekek és az itt dolgozók hogyan élik meg ezt a helyzetet?

Nehezen, tehát maszkban kell járni az iskolában és nagyon sok olyan szabályt kell betartani, ami eddig nem volt, ez nehezíti a helyzetünket. Illetve az is, hogy nincsenek közösségi programok, ezt mindenki egy picit nehezebben éli meg. Nyilvánvalóan nehéz ezt a helyzetet átvészelni, hogy nem élhetünk úgy, ahogy szoktunk. Ez mindenkinek nehezebb időszak.

A gimnáziumban a korábban eltervezett célok megvalósultak az elmúlt esztendőben?

Igen, bár ők nagyon nehéz helyzetben vannak. Már tavaly is digitális oktatás volt, most is, tehát igazán nem tudták élvezni még a gimnáziumi éveket, mint ahogy lehetne, de annak nagyon örülök, hogy szépen elindultak. Mind a két osztály szépen halad, úgy érzem, amit terveztünk az megvalósult és jó úton haladunk.

Tudjuk, hogy igazgató bácsi szeret futni. Van- e eltervezett célja ezzel kapcsolatban? Ha igen, mi?

Igen, ebben folyamatosan vannak terveim, céljaim. Szeretnék rendszeresen tovább futni, tehát igyekszem több alkalommal is erre időt fordítani. Van egy-két olyan megmérettetés, egy-két olyan verseny, ahol szeretnék majd indulni, illetve szeretném, ha a Rákóczi-futáshoz hasonlóan tudnánk ilyen versenyeket szervezni.

Ha kívánhatna valamit, mit kívánna az új évre?

Legfőképpen, hogy hamar véget érjen ez a vírushelyzet, mindenki egészséges legyen és tudjunk újra normál keretek között működni.

Köszönjük szépen, hogy elolvasták az interjút, Igazgató Úrnak pedig köszönjük a válaszokat!
 

Néző Anna és Kovács Petra
6.b osztályos diákújságírók