1898-ban egy menedékházból lett kialakítva az első óvoda a településen, egy teremmel és egy gyermekfelügyelővel kezdték meg a munkát. 1945-ben a Budaházi-féle házat jelölték ki az óvoda számára. A férőhelyek száma már a kezdetekben kevésnek bizonyult, így 1948-ban új óvodát nyitottak. 1976 márciusában már 4-re növekedett a csoportok száma, a régi Gődény-féle kastélyban, illetve az utcafronti régi épületben. Ez a terjeszkedés sem bizonyult megfelelőnek, ezért 1976 áprilisában átadták a 100-as épületet, mely a régi kastéllyal egybeépítve már 10 csoport befogadására volt képes, ezáltal 256 gyermek járhatott az intézménybe.

A 90-es évektől elindult a fejlődés, egyre többen költöztek Hajdúsámsonba, egyre több gyerek járt óvodába, és az évek során nőtt az óvodai csoportok száma (12, 15, majd 18). A csoportok több épületrészben működtek, de nem megfelelő felszereltséggel és helyiségekkel. Szükségessé vált egy nagyobb, modernebb, több gyermek befogadására képes óvoda megnyitása.

Az új épületbe költöző intézményünk a régió egyik legmodernebb és az ország egyik legnagyobb óvodájává vált. Az ünnepélyes megnyitóra 2008. január 19-én került sor.

Ezáltal a korábban 5 külön épületben elhelyezett óvodásokat egy, a számukra tervezett nagy intézményben helyezték el, figyelembe véve a gyermekek érdekeit, kényelmét, fejlődését. Így vált óvodánk a régió egyik legmodernebb és az ország egyik legnagyobb óvodájává. Az épületkomplexum 5146 négyzetméter alapterületű lett, melyben 20 csoportszoba mellett helyet kapott két tornaterem, két fejlesztő szoba, valamint orvosi szoba, szülői fogadó, aula, főzőkonyha, sószoba és egyéb kiszolgáló helyiségek. A gyermeklétszám folyamatos növekedése és a törvényi előírások miatt a településen minden 3. életévet betöltött és a férőhelyek számát figyelembe véve a 2,5 évet betöltött gyermekek számára is biztosítani kell a felvételt, ezért 2017-ben tovább folytatódott óvodánk bővítése 3 csoportszobával, öltözővel, gyermekmosdóval, illetve 3 részben fedett ütéscsillapító felülettel ellátott terasszal.

2021-ben intézményünk a Hit Gyülekezete fenntartásába került, így óvodánk jelenleg a II. Rákóczi Ferenc Iskola tagintézményeként működik.

Óvodánk mint nevelési intézmény nem függetleníthető a környezeti hatásoktól. Intézményünknek és nevelőközösségünknek is együtt kell élni, mozogni a társadalommal, a szakmai fejlődéssel és a változással. Fontosnak tartjuk az eddigi értékeinket „megőrizve megújulni” szemléletünket. A helyi értékek, sajátosságok és igények figyelembevételével, a törvényességi elvárásoknak megfelelően, a nevelőtestülettel közösen készítettük el a jövőre vonatkozó elképzeléseinket.

A Tevékenységközpontú óvodai nevelési program adaptációja alapján dolgoztuk ki pedagógiai programunkat, végezzük munkánkat, amely a tevékenységekre építve, azt felhasználva fejleszti a gyermekek személyiségét, s juttatja őket újabb ismeretek birtokába.