Szakmai miniinterjúk

Mindannyian évek óta szakmájuk képviselői, akik területükön sok-sok tapasztalattal rendelkeznek. Ők ajánlják most nektek az iskolánkban 2022/2023-ban induló szakmák közül a szociális gondozó és ápoló, a kertész, a turisztika-vendéglátás, a hegesztő és a CNC gépkezelő szakot.

Reméljük, segíthetünk nektek ezzel a cikkel abban a nagy döntésben, amit most nyolcadikos diákként meg kell hoznotok a továbbtanulás küszöbén.

Fogadjátok szeretettel Petőné Rácz Ibolya szociális gondozó és ápoló gondolatait, aki 7 éve dolgozik szakmájában. Jelenleg a Vakok és Gyengénlátók Otthonában segíti a szaktudásával az embereket. Elvállalta velünk a beszélgetést Szabó Imre, vendéglátóipari üzemgazdász is, aki jelenleg iskolánk egyik óraadója a 9. b osztályban, és nem mellékesen kedves kollégánk, Szabó Zsolt édesapja is.

Gépipari területen szintén nem volt nehéz dolgunk, hiszen 10.-es diákjaink a VÁMOSGÉP Gép- és Acélszerkezetgyártó Kft-nél töltik gyakorlatukat, és remek együttműködés jellemzi a kapcsolatunkat a céggel. Örömmel fogadta felkérésünket Boros Zsolt okleveles mérnöktanár, gépészmérnök, szakvizsgázott pedagógus, gépipari számítástechnikai technikus a cég képviseletében, hogy beszéljen a szakmájáról. Csuka Gábor, kertész, aki több évtizede állhatatosan gondoskodik kertek épségéről és szépségéről. Török József, hegesztő aki közel 40 éve van szakmájában. 11 éve dolgozik a Vámosgép Gép- és Acélszerkezetgyártó Kft-nél mint minősített hegesztő. Az elmúlt 11 évben termelési területen dolgozott, napi teendői mellett mindig voltak tanulói. 2020-ban elvégezte a Kamarai Oktatói továbbképzést, majd 2021 novembere óta az Oktatási Központban dolgozik mint oktató.

 

1. Milyen szépségeit emelné ki a szakmának?

Petőné Rácz Ibolya, szociális terület: A szakma szépsége az, amikor segítek az idősek mindennapjaiban, látom, hogy a gondozott elégedett és örül, hogy segítettem.

Boros Zsolt, gépipar: A szakma szépsége talán az összetettségében és folyamatos megújulásában rejlik.

Összetett azért, mert az új rendszerben magában foglal több szakmát, így a gépi forgácsolót és a CNC gépkezelőt. Ezen belül a gépi forgácsoló szakma része az esztergályos, a marós és a köszörűs szakma ismerete.

A megújulás szépsége mögött pedig az IT fejlődés van. Az informatika rohamosan fejlődik, s ez erre a szakmára is hatással van. Míg 10-15 évvel ezelőtt egyszerű digitkijelzős kezelőpanelek vagy monochrome monitorok voltak kizárólag „G” kódos programozással, addig manapság már az érintőképernyős, szimulációval ellátott, úgynevezett párbeszédpaneles programozás az elterjedt, ami azonnali visszajelzéssel van a programozó vagy akár a gépkezelő részére.

Szabó Imre, turisztika, vendéglátás:  A dicséret, az elismerés mindig jólesik az embernek. Ha jól végezzük a munkánkat, mindezeket visszakapjuk a vendégektől, ami erősíti és növeli az önbecsülésünket. Hiszem, hogy az emberek vágynak az elismerésre. Ha a vendég jól érezte magát, és ehhez mi is hozzájárultunk, el fogja mondani az ismerőseinek is, akik szintén a mi szállodánkba vagy éttermünkbe fognak jönni. A több vendég nagyobb forgalmat és több bevételt jelent. Ez nem csak a tulajdonosnak jó, hanem nekünk is, hiszen ez biztos munkahelyet és megélhetést jelent. Természetesen az anyagi elismerés is fontos a vendég részéről, amely borravaló formában jelenik meg.

Munkánk során kapcsolatépítésre is van lehetőség. A mai világban a jó ,,kapcsolatok” sokat segítenek abban, hogy jobban boldoguljunk, előrébb juthassunk. 

Csuka Gábor, kertész: Azt a természeti szépséget vagy a madárdalt nem lehet szavakkal kifejezni, amit a tavasz, nyár, ősz, illetve a tél cinegéi adnak.

Török József, hegesztő: A hegesztő egy dinamikusan fejlődő, sok kihívást rejtő szakma és munkakör. A hegesztőnek műszaki rajz alapján kell a nyers alapanyagból kész szerkezetet készíteni, ami egy igazi alkotói tevékenység.

A jó hegesztő szakembert hamar elkapkodják a munkaerő-piacon, és tegyük hozzá, hogy jól meg is fizetik.

 

2. Milyen nehézségekkel szembesülhetnek az e szakmát választók?

Petőné Rácz Ibolya, szociális terület: Számtalan nehézség előállhat, ilyen az is, amikor segíteni kell bentlakásos intézményt találni az idősnek, mert a házi gondozás az állapota miatt már nem elég számára.

Boros Zsolt, gépipar: Minden hagyományos forgácsolási eljáráshoz és művelethez tartozik számos technológiai paraméter meghatározási feladat, amelyeket a matematika alapismeretek felhasználásával kell kiszámolni. A gépi és CNC forgácsolónak műszaki rajzról kell tudni dolgozni, emiatt szükségesek a rajzolvasási és -készítési ismeretek. Sok esetben axonometrikus ábrákról kell dolgozni, ami többnyire megkönnyíti a szakember munkáját, azonban ha nincs térlátása valakinek, akkor az hátráltatja a munkavégzésében. Az alapvető informatikai ismeretek pedig a CNC programok írásához, a mérési és anyagvizsgálati jegyzőkönyvek vagy pl. a műszaki rajzok elkészítéséhez lehetnek szükségesek.

Szabó Imre, turisztika, vendéglátás: Sajnos a társadalom kettészakadt, és ez a szakadék csak mélyebb lesz. A vendéglátásban is ezt látom. Egyre több magas színvonalú, luxuskategóriájú szállodát, éttermet nyitnak, amelyek csak a pénzesebb vendégek részére elérhetőek. Az alacsonyabb színvonalú helyeket üzemeltetők egyre nehezebben tudják fenntartani magukat. A középréteg kezd megszűnni, és hiányoznak azok a helyek is, ahová ezek az emberek régebben eljárhattak szórakozni, kikapcsolódni. A tanulók nagy részét ezek a helyek foglalkoztatták, ahol lehetőség volt arra, hogy megtanulhassák a szakmát. Manapság ha nincs jó kapcsolatod, nehezen lehet bejutni egy jó helyre. Az alacsonyabb színvonalú helyeken nem szívesen dolgozik az ember (pl. kocsma). Szerintem az is nagy probléma, hogy a gyakorlati helyen a tanulókat olcsó munkaerőnek tekintik és nem tanulóknak. Ezeken a helyeken a szakmai képzésre is kevés lehetőség van. Egy idő után a sikerélmény hiánya miatt a tanuló lemorzsolódik, elhagyja a pályát, önbecsülését elveszíti. Természetesen kitartással, elhivatottsággal sikeressé válhatunk. Ha valaki ebben a szakmában  képzeli el a jövőjét, és az akadályokat nem problémaként, hanem megoldandó feladatként kezeli, az eléri a célját és boldogulni fog az életben.

Csuka Gábor, kertész: Mivel kinti munkáról van szó, ezért szembe kell nézni a zord időjárással, akár a hihetetlen minuszokkal is. Aki nem szereti a természetet, az ne válassza ezt a szakmát! Aki a természetet szereti, az az anyaföld kincsét is becsüli.

Török József, hegesztő: A szakma szépségei mellett nyilván vannak veszélyei is (mint minden szakmának). A hegesztés nem csak arról szól, hogy két "vasat" összehegesztünk ülve, asztal mellett, a hegesztőnek többféle testhelyzetben is el kell tudnia végezni a műveletet mélyben, magasban, fej felett, különböző kényszerhelyzetekben, tartályban, stb.
Nem szabad elmenni a hegesztés egészségkárosító hatásai mellett. A nem vagy nem megfelelően használt védőfelszerelések maradó egészségkárosodást is okozhatnak, pl. szemnek, tüdőnek.
Nehézsége még a szakmának a minőségi munka folyamatos megtartása, mert enélkül nem tud "piacon" maradni az ember.

 

3. Ön miért épp ezt a szakmát választotta?

Petőné Rácz Ibolya, szociális terület: Azért ezt a szakmát választottam, mert szeretek segíteni, empatikus vagyok, szeretem az időseket, és úgy gondoltam, hogy ezeket ebben a szakmában jól kamatoztathatom.

Boros Zsolt, gépipar: Az én alapszakmám a gépipari számítástechnikai technikus. Ez akkor, amikor én szereztem (22 éve), magában foglalta gyakorlatilag a gépi forgácsoló és a CNC gépkezelő szakmák minden ismeretét, csak kicsit magasabb, azaz technikusi szinten. Később, a gépészmérnöki és mérnöktanári diplomám megszerzése után tanárként helyezkedtem el, s a sors úgy hozta, hogy a forgácsoló és CNC vonalon kezdtem el oktatni, így kerültem még közelebb ehhez a területhez, amit a mai napig is szeretek. Korábban igazgatóhelyettesként vagy jelenleg oktatási vezetőként nyilván nem ezen a területen dolgozom, de nagyon közel áll hozzám, bármikor szívesen kiveszem a részem a szakma oktatásából, ha a helyzet úgy kívánja.

Szabó Imre, turisztika, vendéglátás: Ebben az iskolában végeztem az általános iskolai tanulmányaimat. Nem igazán tudtam eldönteni, hogy mi is akarok lenni, ezért a tanáraim azt javasolták, hogy menjek gimnáziumba, hogy érjek még egy kicsit. Érettségi környékén döntöttünk úgy két barátommal együtt, hogy kocsmárosok akarunk lenni. Jelentkeztünk a szolnoki Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolára, ahová mindhármunkat felvettek. A főiskolán végzett 18 fős csoportból már csak 5 fő dolgozik a vendéglátásban. Mi hárman köztük vagyunk. Az emberek pihenni, szórakozni, kikapcsolódni járnak a szállodákba, éttermekbe. Örömmel tölt el, ha hozzájárulhatok ahhoz, hogy jól érezzék magukat és elégedetten távozzanak. Jó érzés az, ha egy kis boldogságot sikerült becsempészni az életükbe.

Csuka Gábor, kertész: Úgy fogalmaznék, hogy beleszülettem. Gyerekkoromtól a természet és a mezőgazdaság vonzott, így könnyű volt a választás.

Török József, hegesztő: Azért választottam ezt a szakmát (közel 40 éve), mert már akkor is érdekelt az alkotás, tetszett, hogy a hegesztéssel járó munka és munkakörnyezet változatos. Az pedig, hogy a Vámosgép Kft-nél dolgozok, annak is köszönhető, hogy a lakóhelyemhez is közel van a cég.

 

4. Milyen kvalitásokkal, erősségekkel kell rendelkeznie annak, aki ezt a szakmát nézte ki magának?

Petőné Rácz Ibolya, szociális terület: Aki ezt a szakmát választotta, annak hatalmas türelemmel, magabiztossággal, empátiával, kedvességgel kell rendelkeznie, hisz rengeteg alkalmazkodással jár, így ezek a tulajdonságok elengedhetetlenek az idősek gondozása, ápolása során.

Boros Zsolt, gépipar: Aki ezt a szakmát választja, annak az alapszintű matematikai, informatikai, rajzolvasási és -készítési, valamint térlátási ismeretekkel kell rendelkeznie.

Szabó Imre, turisztika, vendéglátás: Alázatosnak kell lenni, de nem kell megalázkodni. Az itteni tanulóknak is legelőször ezt diktáltam le: "Szeresd azt, amit csinálsz, és csináld azt, amit szeretsz." Ha valaki nem szívvel-lélekkel végzi a munkáját, az nehezen fog boldogulni. Alkalmazkodó képesség. Türelmesnek kell lenni. Először saját magunkat kell eladni, és csak utána a terméket, s mindezt mosolyogva tegyük. Mosolyogjunk! Egy mosollyal a legmorcosabb vendéget is vidámabbá tudjuk tenni. Tudni kell, hogy mikor kell beszélni, és mikor kell hallgatni!

Csuka Gábor, kertész: Ezt csak az az ember válassza, aki el tud vetni egy magot, majd abból a kifejlődő magoncot, majd virágot és termést is tudja megfelelően nevelni, gondozni. Ez az igazi szépsége a munkánknak.

Török József, hegesztő: Aki hegesztő szeretne lenni, annak kiváló kézügyességgel, jó látással és műszaki érzékkel kell rendelkeznie. Tűrnie kell a monotonitást, az állómunkát, illetve jó csapatjátékosnak is kell lennie, mert a csoportban végzett munka ezen a területen elengedhetetlen.

 

5. Kiknek ajánlja elsősorban ezt a szakmát?

Petőné Rácz Ibolya, szociális terület: Elsősorban olyan embereknek ajánlom ezt a szakmát, akik alázattal, lelkiismeretesen, becsülettel és nagy-nagy türelemmel képesek minden helyzetet kompetenciájuk határain belül megoldani. Ez egy sok utazással járó munka, ami tartalmaz gondozást és adminisztrációt is.

Boros Zsolt, gépipar: A Gépi és CNC forgácsoló szakmát mindazoknak ajánlom, akik a szakma megszerzése után biztos egzisztenciával, garantált munkahellyel, elismert szakemberként biztos megélhetést szeretnének maguknak, és a későbbiekben családjuknak biztosítani. Ma, az Ipar 4.0 idején, egyetlen jóravaló cég sem engedheti meg magának, hogy ne használjon CNC vezérlésű gépet. Ahol pedig ilyen gép van, oda mindig szükség lesz CNC ismeretekkel rendelkező szakemberre. Aki a CNC vezérlések alapjait elsajátítja, későbbiekben akár a forgácsolástól eltérő, egyéb CNC vezérléssel rendelkező gépek (pl. hegesztőrobot, CNC élhajlító) kezelését, programozását is könnyebben el tudja sajátítani. 

Szabó Imre, turisztika, vendéglátás: Akik rendelkeznek az előző kérdésben felsorolt tulajdonságokkal.

Csuka Gábor, kertész: Csak azoknak ajánlom, akik szeretik, tisztelik a természetet, nem utolsósorban szeretik a virágokat és a gyümölcsöt, örömüket lelik a növények gondozásában.

Török József, hegesztő: Én személy szerint azoknak a fiataloknak ajánlom ennek a szakmának a tanulását, akik éreznek benne kihívást, szeretik a változatos munkakörülményeket, és akik szeretnének a nagybetűs életben egy stabil, jól fizető munkakörben, hosszú távon dolgozni.

Kovács Judit