Január – Boldogasszony hava – Télhó – Fergeteg hava

Január az év első, 31 napos hónapja a Gergely-naptárban. Nevét Ianusról kapta, aki a kapuk és átjárók istene volt az ókori római mitológiában. A népi kalendárium szerint január neve Boldogasszony hava. A 18. században a magyar nyelvújítók a januárnak a zúzoros nevet adták.

Ami mármost a január szó eredetét illeti, tudnunk kell, hogy az ó itáliaiaknak volt egy pásztor-királyuk, akit Zan néven tiszteltek. Ezt a latin nyelv későbbi alakulása éppúgy Janná formálta át, mint ahogy az ugyancsak Z-vel kezdődő Zeus paterből idővel a latinban Jupiter lett.
Ezt a Zan vagy Jan királyt a mitológia ősi törvénye szerint a későbbi korok istenné avatták át, s kettős fejjel — egy szakállassal és egy szakálltalannal — ábrázolták, amelyek tarkójukkal illettek egymáshoz. Ez a kettős fej (a biceps) a Napot és a Holdat, a nappalt és az éjjelt, illetve a kettő egyesülését kívánta ábrázolni. Később a szakálltalan fej is szakállassá vált, s most már úgy magyarázták, hogy Jan isten-király voltaképpen őrszem, amely előre is, hátra is figyel, éjjel-nappal őrzi a házak ki- és bejáratát. Minélfogva a kapukat most már „janua”-nak, Jan isten hajlékának tisztelik.

Január 1. Újév
- Petőfi Sándor születésnapja. (Kiskőrös, 1823. 01. 01. –Fehéregyháza, 1849. 07. 31.)
- Sopron város hivatalosan visszakerült Szent István koronája alá 1921. december 14-16-i népszavazás után. Azóta nevezik Sopront a hűség városának.
- Január 1. Első nemzeti parkunk, a Hortobágyi Nemzeti Park megalapítása (1973)

Január 6. Vízkereszt
A karácsonyi ünnepkör lezárása, a farsang kezdete. A keresztények ezen a napon a napkeleti bölcsekre és Jézus megkeresztelkedésére emlékeznek, ekkor szentelik a vizet és a tömjént.
A Magyar Szent Korona 1978. január 6-án érkezett vissza Magyarországra. Az amerikai külügyminiszter ünnepélyesen visszaadta a magyar népnek a Szent Koronát és a koronázási jelvényeket.

Január 16. Mikszáth Kálmán születésnapja
Mikszáth Kálmán (Szklabonya, 1847. január 16. – Budapest, Józsefváros, 1910. május 28.) Magyar író, újságíró, szerkesztő, országgyűlési képviselő, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a Kisfaludy Társaság és Petőfi Társaság rendes tagja, a Budapesti Egyetem tiszteletbeli bölcsészdoktora.
Neves és művelt felmenőkkel bíró családban született. A magyar regény és novellairodalom nagy művésze. A magyar századvéget sajátos stílusban ismertette meg velünk.

Január 18. Piroska napja
- "Ha Piroska napján fagy, negyven napig el nem hagy!"
„Szent László leánya, Piroska megérte: hajón ment Bizáncba – a nagy Császár kérte…”
II. Ioannés trónörököst 1118-ban császárrá koronázták; neje, Piroska pedig méltó császárné és segítő hitves lett, aki elődei közül kitűnt az államügyekben és a gazdasági életben való jártasságával is.
Piroska a dinasztiát nyolc gyermekkel ajándékozta meg. Unokája révén visszatér hazánkba az Árpádház vére.

Január 22. A Himnusz születésnapja
- A magyar kultúra napja.
„Ne legyen kultúra magyarság, és magyarság kultúra nélkül.” (Kodály Zoltán)
1989 óta ünnepeljük, annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc ezen a napon fejezte be a Himnusz megírását. „Ez a nap annak a tudatosítására is alkalmas, hogy az ezeréves örökségből meríthetünk, és van mire büszkének lennünk…”
- Január 22. Vince napja "Fényes Vince, tele pince, ködös Vince, üres pince."

Január 25. Pál napja
- Pálfordulás: a bibliai történet szerint a Jézust üldöző Saul ezen a napon tért meg, és Pál apostol lett belőle.

 

Kányádi Sándor: Jön Január
 
Porka havak esedeznek,
sopánkodnak a verebek.
Jegenyefán ócsárolják
Januárt a zajgó csókák.
 
De Január rá se ránt a
fákon csárogó csókákra,
sem a tetőn dideregve
siránkozó verebekre.
 
Azért van a csűrön cserép,
bújjon alá, aki veréb,
s a füstölgő kémény mellett,
aki csóka, melegedhet.
 
Jön Január, megy Január,
kinek-kinek kedvébe jár,
szánkót csusszant, ródlit lódít,
gyermekekkel hógolyózik.
 
A kucsmáján, lám, mit látok,
egy korai hóvirágot.
Sorra sétál minden házat,
s boldog újévet kívángat.


Kedves Gyerekek, Kollégák!

Szívből kívánok mindenkinek boldog második félévet és kellemes kikapcsolódást a könyvtárunk könyveinek olvasgatása közben!

  • Tóthné Szathmáry Irén