HATÁRTALANUL!-program: „Hazajárók nyomában, Erdélyországban.”

logó

 

 

HATÁRTALANUL!-program

HAT-20-01-0448

„Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával”

„Hazajárók nyomában, Erdélyországban.” című, HAT-20-01-0448 számú Határtalanul!-program keretében Erdélyben, Nagyvárad-Torockó-Marosvásárhely-Szováta-Parajd-Farkaslaka-Székelyudvarhely-Hargita-Csíksomlyó-Hidegség-Ezer éves határ-Szent Anna tó-Aknavásár-Csucsa érintésével zajlott, 2021. augusztus 26 – 2021. augusztus 31. között. A tanulmányi kirándulás het napos volt, intézményünk 7. évfolyamos tanulói vettek részt benne.

Az első napon Marosvásárhely-Balavásár irányába utaztunk. Királyhágón keresztül láthattuk a Király-hegység-Bihari-Réz és Szigethegységet, majd Körösfőn megnéztük a Kalotaszegi viseletet, hagyományokat. Torockóra betérve nagy sétát tettünk a faluban, megcsodáltuk a régi házakat, láthattuk a Székelykő vonulatát. Marosvásárhelyen koszorúztunk, szalagot kötöttünk, elénekeltük a Himnusz. Megnéztük a volt Rákóczi Gimnáziumot. Körbejártuk a várat, megismerhettük történetét, illetve megemlékeztünk a főtéren a Marosvásárhelyi magyarverésről. Második napon Balavásárról a Hidegség, Gyimesek irányába uatztunk. Szovátán megnéztük a Medve tavat, megtekintettük a település építészeti stílusait, Parajdon a sóbánya történetével, jelentőségével ismerkedtünk. Korondon ismerkedtünk a helyi híres, hagyományos kézművességgel. Farkaslakán Tamási Áronnál álltunk meg, koszrút helyeztünk el, és nemzeti színű szalagot kötöttünk sírjára. Megemlékeztünk az íróról. Szenetegyháza felől felmentünk traktorral a Hargitára. A Székelyek szent hegyén Koszorúztunk, szalagot kötöttünk a Turulnál, elénekeltük nemzeti Himnuszainkat, megismerkedhettünk e hely történetével. Nagy hatással volt a gyerekekre a magyarok szent hegye. Csíksomlyón végigjártuk a búcsú főbb helyszíneit, bementünk a Kegytemplomba, ahol hosszabb időt eltöltöttünk. A Gyimes felé haladva a Csíki-havasok lábánál, Szépvíznél megnéztük a víztározót. Harmadik napon délelőtt a határhoz mentünk, megemlékeztünk Trianonról. Újra elmondtuk a diktátum hatásait. Itt már érzékelhető volt annak negatív hatása a magyarságra. Megnéztük a Rákóczi várat, Kontumáci képolnát, megismerhettük a Csángók történetét, legendáját. Koszorút helyeztünk el a vasúti őrháznál a határkőre. Délután esztena-látogatáson voltunk, ahol megismerkedhettünk a sajt és túrókészítés fortélyaival, kóstolgatás, szalonnasütés közben beszélgethettünk helyiekkel. Az esztena látogatás után túráztunk a Jávárdi-vízeséshez. Következő napon Hidegség-Aknavásár-Puliszkafesztivál. Délelőtt a rendkívül rossz időjárás miatt módosítottuk a programot, elmentünk Bákó-megyébe, a moldvai területre, ahol megnéztük Aknavásáron a sóbányát. Délután részt vettünk a Csángó Puliszkafesztiválon. Láthattuk a székely, csángó népviseleteket, táncokat, dalokat. Kóstolgattunk a gyerekekkel puliszkát, sajtot, túrót. Késő estig hallgattuk a népzenét és néztük a táncokat. Sajnos a következő napon vissza kellett indulnunk. Hidegség-Segesvár-Balavásár útvonalon. Rendkívül látványos nap volt. Előbb Csíksomlyón kegytemplom igen meggyőző hatású volt. Székelyudvarhelyen bejártuk a város nevezetességeit, megemlékeztünk magyarságunkról. Majd a segesvári csata helyszínén, Fehéregyházán, elevenítettük fel történelmünk e gyászos időszakát. Fehéregyházán a Petőfi emlékműnél koszorúztunk, nemzeti színű szalagot kötöttünk. Segesváron a vár, története, múltja és jelene következett. Tüzetesen bejártuk a várat. Egy egész délutánt eltöltöttünk el itt. Utolsó napon, hazafelé Csucsán bementünk az Ady-Csinszka emlékházba. Bemutattuk Ady és Csinszka kapcsolatát, a birtokon eltöltött éveket, Gogával való barátságát.

 

Pályázat
Határtalanul