HATÁRTALANUL!-program: „Népművészeti hagyományok nyomában.”

logó

 

 

 

 

 

 

HATÁRTALANUL!-program

„Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával”

HAT-20-01-0449

„Népművészeti hagyományok nyomában.” című, HAT-20-01-0449 számú, a Határtalanul!-program keretében Erdélyben,  Nagyvárad-Marosvásárhely-Szováta-Parajd-Farkaslaka-Székelyudvarhely-Hargita-Csíksomlyó-Hidegség-Ezer éves határ-Szent Anna tó-Csucsa érintésével zajlott, 2021. augusztus 13 – 2021. augusztus 20. között. A tanulmányi kirándulás nyolc napos volt, intézményünk 7. évfolyamos tanulói vettek részt benne.

Az első napon Marosvásárhely-Balavásár irányába utaztunk. Királyhágón keresztül láthattuk a Király-hegység-Bihari-Réz és Szigethegységet, majd Körösfőn megnéztük a Kalotaszegi viseletet, hagyományokat. Marosvásárhelyen koszorúztunk, szalagot kötöttünk, elénekeltük a Himnusz. Megnéztük a volt Rákóczi Gimnáziumot. Körbejártuk a várat, megismerhettük történetét, illetve megemlékeztünk a főtéren a Marosvásárhelyi magyarverésről. Második napon Farkaslakán Tamási Áronnál álltunk meg, koszrút helyeztünk el, és nemzeti színű szalagot kötöttünk sírjára. Megemlékeztünk az íróról. Szenetegyháza felől felmentünk traktorral a Hargitára. A Székelyek szent hegyén Koszorúztunk, szalagot kötöttünk a Turulnál, elénekeltük nemzeti Himnuszainkat, megismerkedhettünk e hely történetével. Nagy hatással volt a gyerekekre a magyarok szent hegye. Következő napon Balavásárról a Hidegség, Gyimesek irányába uatztunk. Szovátán megnéztük a Medve tavat, megtekintettük a település építészeti stílusait, Parajdon a sóbánya történetével, jelentőségével ismerkedtünk. Korondon ismerkedtünk a helyi híres, hagyományos kézművességgel. Bejártuk Székelyudvarhely belvárosát, a várat láttuk kívülről, megnéztük a magyar vonatkozású emlékhelyeket. Csíksomlyón végigjártuk a búcsú főbb helyszíneit, bementünk a Kegytemplomba, ahol hosszabb időt eltöltöttünk. A Gyimes felé haladva a Csíki-havasok lábánál, Szépvíznél megnéztük a víztározót. Másnap Hidegségből kirándulást tettünk a Szent Anna-tóhoz. Fantasztikus élmény volt a mindannyiunknak közvetlenül látni egy vulkáni krátert. A helyszínen tapasztalhatták a tó látványa, keletkezésének története, egyéb földrajzi vonatkozások mellett, hogy a valóságban is léteznek medvék a szabadban, ugyanis útközben összetalálkoztunk eggyel. Délután, mivel éppen a második kaszálás időpontjában voltunk, részesei lehettek tanulóink a helyi betakarításnak. Be is kapcsolódhattak a hegyoldalban a kaszálásba, és közben találkozhattak helyi gyerekekkel. Az ötödik napon délelőtt a határhoz mentünk, megemlékeztünk Trianonról. Újra elmondtuk a diktátum hatásait. Itt már érzékelhető volt annak negatív hatása a magyarságra. Megnéztük a Rákóczi várat, Kontumáci kápolnát, megismerhettük a Csángók történetét, legendáját. Koszorút helyeztünk el a vasúti őrháznál a határkőre. Délután esztena-látogatáson voltunk, ahol megismerkedhettünk a sajt és túrókészítés fortélyaival, kóstolgatás, szalonnasütés közben beszélgethettünk helyiekkel. Másnap reggel korai kelés és kiadós reggeli után Gyalog-túráztunk a Nagyhagymás hegységben. Összesen 21 km-t tettünk meg árkon-bokron keresztül, a Jávárdi-vízesés, Jávárdi-tető, Bagolykő, Jávárdi Katolikus kistemplom, Bükkhavaspataka irányában. Nagyon komoly túra volt, főleg a hegyhez nem szokott alföldi gyerekeknek, de mindenki zokszó nélkül végégcsinálta. A túra során fantasztikus látványban, virágözönben lehetett részünk. Estére fáradtan érkeztünk vissza szálláshelyeinkre. Hetedik napunkon a Hidegség-Segesvár-Balavásár irányába haladtunk. Rendkívül látványos nap volt. Ismét bementünk Csíksomlyón a kegytemplomba. Rövid kitérőt tettünk Székelyderzsre, ahol menéztük az Unitárius erődtemplomot. Majd a segesvári csata helyszínén, Fehéregyházán, elevenítettük fel történelmünk e gyászos időszakát. Fehéregyházán a Petőfi emlékműnél koszorúztunk, nemzeti színű szalagot kötöttünk. Segesváron a vár, története, múltja és jelene következett. Tüzetesen bejártuk a várat. Egy egész délutánt eltöltöttünk el itt. Utolsó napon, hazafelé Csucsán bementünk az Ady-Csinszka emlékházba. Bemutattuk Ady és Csinszka kapcsolatát, a birtokon eltöltött éveket, Gogával való barátságát.

Pályázat
Határtalanul