HATÁRTALANUL!-program „Történelmi és kulturális hagyományok nyomában Székelyföldön”

logó

HATÁRTALANUL!-program

„Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával”

HAT-KP-1-2022/1-001370

II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, Gimnázium, Szakképző Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Óvoda, Hajdúsámson

„Történelmi és kulturális hagyományok nyomában Székelyföldön”

Nagyvárad-Marosvásárhely-Szováta-Parajd-Farkaslaka-Székelyudvarhely-Hargita-Csíksomlyó-Hidegség-Ezer éves határ-Szent Anna tó-Nyergestető-Segesvár-Csucsa érintésével zajlott 2023. július 05 – 2023. július 11. között a Határtalanul!-program keretében intézményünk 7. évfolyamos tanulóinak, második csoportjának, erdélyi kirándulása.

Pályázatunk célja a Magyarok lakta székely vidéken a természeti szépségek felkeresése, nemzeti emlékhelyek meglátogatása, koszorúk elhelyezése. Találkoztunk és közös programot valósítottunk meg külhoni diákokkal, megismerni a magyarság történelmét. Találkozást és ismerkedést szerveztünk csángó diákokkal és idősekkel a Hidegségben. A Gyimes csoport már korábban iskolánk vendége volt, és mi is jártunk már náluk. Fontosnak tartjuk, hogy közvetlenül tapasztalhassuk meg a hagyományaikat. Szeretnénk tanulóinkkal megismertetni a Csángó néphagyományokat, hogy azt tovább örökíthessék. Családoknál volt a szállásunk, így lehetőségünk volt a közös programokat lebonyolítani. Első napon, a Hajdúsámson-Marosvásárhely útvonalon, rengeteg földrajzi látnivalóban volt részük a gyerekeknek. Marosvásárhelyen megnéztük a volt Rákóczi Ferenc Római Katolikus Főgimnáziumot, megemlékeztünk a szabadságharcról, koszorút helyeztünk el Rákóczi szobránál, körbejártuk a várat. Második napunk nagyon mozgalmas volt. Szovátán megálltunk a Medve-tó partján, gyönyörű építészeti emlékeket fedeztünk fel. Parajdon áthaladva láthattuk a sóbányát, Korondon megcsodálhattuk a gyönyörű kézműves termékeket, hiszen Korond a székely kézművesség központja. Farkaslakán megkoszorúztuk Tamási Áron sírját, és megnéztük a házat, ahol született. Szentegyháza irányából traktorral felmentünk a Madarasi-Hargita lábához. Onnan gyalogtúrával megmásztuk a magyarság szent hegyét. Elénekeltük a Himnuszt, Székely-Himnuszt, koszorút helyeztünk el a Turulnál. Az esti órákban érkeztünk meg a Hidegségbe. Harmadik napon kirándultunk a Szent Anna tóhoz, ahol megismerkedhettek a tó keletkezésével, láthatták a vulkanikus kúp belső peremét. Visszafelé betértünk a Nyerges-tetőre. A Nyerges-tető vagy Nyergestető 878 méter magas hágó Hargita megyében, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc egyik utolsó székelyföldi színhelyeként ismert. Délután Csíksomlyón bementünk a Kegytemplomba is, egy csendes áhitatra. A hagyomány és a hit megtartó erejét tapasztalhatja meg az, ki betér a templomba. Gyimesek irányába haladva megálltunk egy kis pihenőre a Szépvízi-víztározónál. A negyedik nap délelőtt a Hidegség egyik gyönyörű völgyében esztena látogatáson vettünk részt. Itt megismerhettük a sajt-és túrókészítés fortélyait, megkóstolhatták a gyerekek a helyi túrót, különféle sajtokat. Szalonnasütés közben beszélgethettek helyiekkel. Az esztenában betekintést nyertünk a gyimesi Csángók mindennapi életébe. Szerencsénkre éppen kenyérsütés történt a Muhos Panzióban, így megnézhettük a helyi jellegzetes pityókás kenyér készítését is. Sajnos délutánra rendkívül rosszra fordult az időjárás így csak egy viszonylag rövid túrán vehettünk részt helyi diákokkal a Gyimes vidékén. Felmentünk a Jávárdi-vízeséshez, majd egy rövid kitérőt tettünk a gerinc irányába. Közben megismerkedhettünk a Naskalat vonulatának szépségeivel. Az ötödik napunk az Ezeréves határnál kezdtük. Felelevenítettük nagy történelmi korszakainkat. Kontumáci- kápolna, Kálvária, Vasúti őrház, Rákóczi-vár, hatalmas élmény volt tanulóinknak. A Hidegségbe visszatérve ismét egy rendkívül látványos eseménynek lehettünk szemtanúi. A katolikus templomban 60 éves születésnapi köszöntő zajlott. A csángók mind népviseletbe öltözve vettek ezen részt. Fantasztikus látvány és élmény volt ezen az ünnepségen jelen lennünk. Délután Gyimesközéplokra volt hivatalos csoportunk, ahol csángó falunapot tartottak. Rendkívüli volt együtt lenni a helyiekkel a falunap délutáni programjain. Közös programot szerveztünk tanulóinknak is. Volt focibajnokság, közös énekelés, játék, beszélgetés. Így még közelebb kerülhettek egymáshoz. Hatodik nap: A visszavezető út során Székelyudvarhelyben megnéztük a történelmi városközpontot. Majd egy rövid kitérőt tettünk Székelyderzs felé. Itt megtekintettük, és megismertük az unitárius templomot, ami hihetetlen látvány volt, s annak történelmi vonatkozásait. Fehéregyházán megkoszorúztuk a Petőfi-emlékhelyet, szinte részesei lehettünk a segesvári ütközetnek. Segesváron is megnéztük a történelmi városközpontot és a várat. Hetedik napon hazafelé megálltunk Csucsán, az Ady-emlékhelynél.

Köszönjük Magyarország Kormányának, hogy ezt a csodálatos programot ismét megvalósíthattuk!

Jakubecz Sándor igazgatóhelyettes

Pályázat
Határtalanul